Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt utveckla, tillverka, försälja och underhålla produkter inom verkstads-, och elektronikindustrin såsom programvaror, datorer, datautrustning och elektronik. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, tele-, och dataområden samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten är främst inriktad mot försvarsmateriel.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 929 | 9 510 | 9 371 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 439 | 187 | 1 694 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 432 | 184 | 1 694 |
| Årets resultat (tkr) | 1 509 | 132 | 908 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 674 | 4 452 | 5 802 |
| Antal anställda | 10 | 8 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 929 | 9 510 | 9 371 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 439 | 187 | 1 694 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 432 | 184 | 1 694 |
| Årets resultat (tkr) | 1 509 | 132 | 908 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 482 | 688 | 909 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 192 | 3 764 | 4 893 |
| Tillgångar (tkr) | 6 674 | 4 452 | 5 802 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 431 | 923 | 2 041 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 716 | 1 212 | 1 226 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 528 | 2 318 | 2 536 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 674 | 4 452 | 5 802 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 250 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 10 | 8 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 393 | 1 189 | 1 562 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 17.5% | 2.0% | 18.1% |
| Soliditet | 54.9% | 40.3% | 50.4% |
| Kassalikviditet | 244.9% | 162.4% | 192.9% |
Rnc Consulting AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Rnc Enterprises AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt utveckla, tillverka, försälja och underhålla produkter inom verkstads-, och elektronikindustrin såsom programvaror, datorer, datautrustning och elektronik. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, tele-, och dataområden samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten är främst inriktad mot försvarsmateriel.